İçimizdeki ”Biz” !

”Çevremdeki hiçbir şeyi farketmeden ve bir saat bile ara vermeden,neredeyse soluk almadan yazdım.İçimdeki farklı kişiyi hissettim. Artık mutsuz değildim.Kendimi hayal kırıklığına uğramış,ya da susturulmuş hissetmiyordum.Özgürdüm;düşünebiliyor,yaşayabiliyor,yaratabiliyordum…Kendimi rahatlamış,huzur içinde hissediyor,kendim olabiliyordum…Dans etmenin zevkini tadamıyorsam da,yaratmanın coşkusunu biliyordum.” İrlandalı romancı Christy Brown,çabalarıyla elde ettiği özgürlüğü bu cümlelerle ifade ediyor.

İçimizde yatan bambaşka bir ”biz” mevcut aslında.Onu görmüyor,duymuyor,koklayamıyor,tat alamıyor olsak bile ara sıra bizi yoklayan varlığını hissettiren bir ”biz”.Kendimizin olduğunu hissettiren bir varlık.Özgürlüğümüz!Evet,o varlık bizim özgürlüğümüz.Bizi biz yapan,anlamlı kılan,ben de buradayım! dedirten bir varlık.

Yaşama başladığımız,ilk nefesi aldığımız andan itibaren ihtiyaç listelerinin en üst kısımlarında yer alan bu özgürlük kavramını bu,şu,o değil;biz kendimiz yaratırız.

Yaşamımızı verimli kılmak,toplumda yer edinebilmek,mutlu olmak,huzurlu hissetmek adına bu özgürlüğümüzü geliştirmek kat be kat artırmak için çabalarız.Fakat tıkanırız bir yerde ilerleme kaydedemeyiz.Çünkü kendimize olan inancımızı yitirmişizdir.Böyle zamanlarda hayatımızın tadı tuzu kalmaz.Dışarı çıkmak istemez,kendimizi kendi içimize kilitleriz.Yaptığımız en büyük yanlışlardan biridir.

İçinizdeki ”siz”i keşfedin.Sizi mutlu eden şeylerin farkına varın ve yaşamdan keyif almak için ”siz”i ortaya çıkarın.Kendi özgürlüğünüzü kendiniz yaratın!Duygu,düşünce,davranış ve akabinde alışkanlıklarınızı pozitif yönde ilerletmek için,şu an olduğunuz yerden hayalinizdeki hedefinize ulaşmak için çabanızdan vazgeçmeyin.Kendinize basamaklar belirleyin.Bu basamakları aştıkça heveslenerek diğer basamağa sıkıca sarılacağınızdan şüpheniz olmasın.

Ama öncelikle hedefinizi belirleyin.Şu an neredeyim,ilerde nerde olmak istiyorum!

Unutmayın,sizi siz yapan bir ”siz” var !
M. Furkan CANPOLAT

Psikolojik DanışmanBir cevap yazın