Seçenek-ler !

Seçenekler… Hayatımızın neredeyse her yerinde bulunan , çoğu bizi birini işaretlemeye zorlayan kolektif bir durum.

Seçeneklerimiz bir kişiye , duruma , olaya karşı olabilir, adlandırılabilir. Zoraki işaretlenen seçim tipleri hayatımızı bir süreliğine gri renge boyayabilir. Bu durumdan kurtulmak bilinci fazlasıyla yorar. Aslına bakıldığında zoraki seçimler ‘’ Her koyun kendi bacağından asılır. ‘’ deyimini bir nevi yansıtır.

Peki ne anlam ifade eder bu deyim ile seçenekler arasındaki bağlantı ?

Genelde hayatımızda başka ellerin iradesiyle bu durum altında hissederiz kendimizi. Peki neden bu seçenekleri kendimiz belirlemeyelim? Başka zihinlerin sunduğu seçenekler zorunlu seçimlere örnektir ve bu da kendi bacağımızdan asılmamız yani başkalarının seçeneklerini kendimizle özdeşleştiremememizden kaynak bulur. Bu seçenekleri kendimiz ‘’içimizdeki biz’’ e sunduğumuz zaman özgür iradelerimizle hareket ederiz.

Bilincimiz bize seçenekler sunduğu zaman ölçüp biçer, tartar ve önümüze mantıklı olanları sunar. Sonuçları her zaman kendi irademizde olduğu için zorlanma şartlarına maruz kalmayız ve hayatımızın o gri kısımlık dönemine girmeyiz.

Ufak bir bulutlanma olur ama bilincimiz bunu aşmada başka iradelerin sunduğu ve seçmek zorunda kaldığımız seçeneklerin verdiği buhran etkisini vermez.

Seçenekleri kendimize , kendimiz sunmalıyız !

Bu, şu, o değil ! Sadece kendimiz !

 

Seçenekleri kendimiz sunmak için kendimize güvenmeli, adımlarımızı sağlam basamaklar üzerine oturtmalıyız. İfadelerimizde kendimize net olmalı, dürüst davranmalıyız. Bu süreç sağlıklı şekilde devam edince kendimize olan güvenimizde başlangıca göre olağanüstü değişimleri fark etmemiz kaçınılmaz olacaktır.

İşaretlemelerimizi kendimize göre yapmak ve hayatımızı buna göre şekillendirmek istiyorsak başkasının iradesine dayatılmadan yapmalı ve dolu dolu yaşamalıyız.

İnanın, başarı kendimize sunduğumuz seçeneklerin arkasında görünmeyen kaf dağında mevcut. Oradan çekip almak ise sadece bize ait!

Psikolojik Danışman

M.Furkan CANPOLATBir cevap yazın