ANLAYARAK HIZLI OKUMA

TEOG, YGS, LYS’ ye hazırlanan öğrencilerin sınav sorularını yetiştiremediklerini, özellikle uzun soruları çözmekten sıkıldıkları, çözmek istemedikleri yönünde sık sık yakınmalarını duymuşunuzdur…

Göz ile beyin arasındaki sinirlerin, göz ile kulak arasındaki sinirlerden 25 kat daha hızlı hareket ettiğini biliyor muydunuz? O halde neden en az 10 saat süren bir çalışmayı en fazla 1–2 saatte bitirmeyesiniz?

Öğrencilerimiz ders çalışmaya veya ödev yapmaya çok fazla zaman ayırıyorlar. Ödevlerini yetiştiremediklerini, sınavlara hazırlanırken sıkıldıklarını sürekli ifade ediyorlar. Çoğu zaman kendimize ve onlara durumu mantıklı bir şekilde izah etmeye çalışıyor, başarılı olmak için bunun zorunlu olduğunu söylüyoruz. Oysa bu durum öğrencilerimizin sahip oldukları kapasiteyi etkin bir biçimde kullanmamalarından kaynaklanıyor. Elbette bu durum onların bilinçli olarak yaptıkları ya da isteseler daha iyi yapabilecekleri bir durum değil.

Okuma alışkanlığı olan bir öğrenci dakikada 150-250 kelime okuyabilir. Dördüncü sınıftan itibaren eğer öğrenci bu seviyeye çıkamamışsa okul başarısı büyük ölçüde etkilenir ya da çok büyük çaba ve zaman harcayarak okuldaki başarısını korumaya çalışır. Bu durum öğrencilerimizin özgüvenini düşürebilir ve onların çok yorulmalarına sebep olur. Daha küçük sınıflarda da öğrencilerimizin okumaları gereken belli seviyeler vardır. Öğrencimiz bu seviyelerin altındaysa sebebini anlayamadığınız iniş çıkışlar, konsantrasyon ve odaklanma bozuklukları farkedebilirsiniz. Çocuğunuza dikkat bozukluğu var, çok fazla ödev veriyorlar, derslerinin başında oturamıyor gibi söylemler yerine onlara öğrenmeyi öğrenmenin anahtarını verin. 5 Hafta gibi kısa bir sürede öğrencimiz anlama, odaklanma, konsantrasyon, algılama kapasitesini kullanmayı öğrensin. Böylece hem sosyal hem de başarılı olsun.

ANLAYARAK HIZLI OKUMA Eğitimi sizde ne kazandırır…

– Zahmetsiz ve akıcı biçimde öğrenirsiniz.

– Okuduğunuzu anlama yüzdenizi arttırırsınız.

– Zamandan tasarruf etmiş olursunuz.

– Özgüven kazanırsınız.

– Okurken beyniniz daha iyi ilişki kurar.

– Okurken beyniniz hayal kurmaz ve bütünü görür.

– Okuma daha zevkli hale gelir.

– Okuma alışkanlığını kazanmada büyük bir adım atmış olursunuz.

– Okuduğunuzu daha iyi anlar, hafızanızda tutar ve hatırlarsınız.

– Sözcük haznenizi ve genel bilgi birikiminizi arttırmanıza yardımcı olur.

– Kişisel ihtiyaçlarınıza bağlı olarak farklı avantajlar sağlar.

ANLAYARAK HIZLI OKUMA EĞİTİMİ’NİN İÇERİĞİ :

– Öğrenme Süreçleri ve etkili kavrama metotları,

– Konsantrasyon ve motivasyonu arttırma,

– Okuma ve anlamayı zorlaştıran faktörler,

– Klasik ve üstün okuma tekniklerinin karşılaştırılması,

– Aktif görme alanını geliştirme,

– Görme ve anlama çevikliğini arttırma çalışmaları,

– Göz kaslarını çevikleştirme,

– İç disiplin geliştirme,

– Okumaya ritim kazandırma,

– Sözcükleri biçimleri yoluyla tanıma,

– Ana fikri yakalama,

– Hafıza-öğrenme ilişkisi,

– Amaca göre okuma biçimleri,

– Okuma hızı ve anlama ölçümleri.

Nasıl okuyacağını bilmek kadar nasıl konsantre olabileceğini öğrenmek de önemlidir. Kişi kendini zorlayarak, sıkıştırarak veya kendiliğinden konsantre olamaz! Öyleyse, eğitim seminerlerimize katılmak sizde ve öğrencilerinizde çok şey değiştirecek.

Eğitimlerimiz %45 teorik, %55 pratik uygulamalardan oluşmaktadır. Eğitim sonunda gerekli bilgiyi ölçme değerlendirmeleri yapıldıktan sonra sertifika almaya hak kazanan katılımcılara Anlayarak Hızlı Okuma Sertifikası verilecektir.

Sevgiyle kalın…

Eğitimin Detayları ve kayıt için lütfen bizimle irtibata geçiniz.

 Bir cevap yazın